Сидорик Юрій

Сидорик Юрій Романович​
-
психолог, психотерапевт

кандидат психологічних наук, доцент
м. Івано-Франківськ

Попередній запис на консультацію в м.Івано-Франківську за тел.: +38 097 909 66 44


Deutsch
English


НАУКОВО ПІДТВЕРДЖЕНА ЕФЕКТИВНІСТЬ


EMDRBisson, J., Roberts, N.P., Andrew, M., Cooper, R. & Lewis, C. (2013) в метааналізі, який охоплює 33 рандомізованих контрольованих досліджень застосування психологічних методів (види втручань – травма-фокусована когнітивно-поведінкова терапія (TFCBT); управління стресом (SM); підтримуюча терапія, не директивне консультування, психодинамічна терапія, гіпнотерапія); групова когнітивно-поведінкова терапія (групова КПТ); десенсибілізація і опрацювання травми з допомогою руху очей (EMDR)) у лікуванні посттравматичного стресового розладу (ПТСР) довели, що психологічні втручання ефективні в лікуванні посттравматичного стресового розладу; TFCBT, EMDR і управління стресом були більш ефективними, ніж інші методи лікування; TFCBT і EMDR є більш ефективні, ніж метод управління стресом у лікуванні посттравматичного стресового розладу (при обстеженні у часі від 2 до 5 місяців після лікування).

Lee, C.W., & Cuijpers, P. (2013) у метааналізі порівняли ефект EMDR терапії з рухами очей до EMDR без рухів очей у 15 клінічних дослідженнях і ефект рухів очей з одночасним згадуванням дуже неприємної події з тією ж процедурою без рухів очей (без терапії) у 11 лабораторних дослідженнях. Загальна кількість учасників – 849 осіб. Дослідниками встановлено, що величина сумарного ефекту рухів очей при лікуванні EMDR була помірною і значною (Cohen's d = 0,41). Для другої групи лабораторних вивчень розмір ефекту був великим і істотним (d = 0.74). Найсильніша різниця в ефективності опрацювання травматичних переживань була виявлена між процедурою EMDR і відсутністю терапії (d = 0,91). Отримані дані, на думку авторів дослідження, свідчать про істотний вплив EMDR при опрацюванні травматичних спогадів.

Rodenburg, R., Benjamin, A., de Roos, C, Meijer, A.M., & Stams, G.J. (2009) у метааналізі досліджень ефективності процедури EMDR у дітей з посттравматичними симптомами встановили наявність помірного істотного ефекту (d = 0,56). Результати показують ефективність EMDR у порівнянні із іншими видами лікування (в дослідженні не уточнюються) або відсутністю лікування.

Seidler, G.H., & Wagner, F.E. (2006) провівши систематичний аналіз опублікованих досліджень з 1989 по 2005 роки, виділили вісім публікацій, в яких порівнюється ефективність застосування травмафокусованої когнітивно-поведінкової терапії і терапії EMDR при лікуванні посттравматичного стресового розладу (ПТСР). Сім із цих публікацій були досліджені мета-аналітично. Результати засвідчили, що при лікуванні посттравматичного стресового розладу обидва методи терапії, як правило, однаково ефективні.

Таким чином, як уже згадувалося вище, згідно з даними сучасних досліджень, два методи психотерапії мають докази ефективності щодо терапії ПТСР (ТФ-КПТ і EMDR) – їх ефективність встановлена кількома десятками рандомізованих контрольованих досліджень (APA, 2004, 2009). При цьому обидва методи показали у дослідженнях приблизно однакову ефективність. Крім того, встановлено, що медикаментозна терапія може бути теж доволі корисною для частини пацієнтів з ПТСР – зокрема антидепресанти групи СІЗЗС, β-блокатори та атипові нейролептики. Втім, як було зазначено вище, ефективність фармакотерапії нижча порівняно з EMDR і ТФ-психотерапією, саме тому вказаним методам відводиться роль терапії першого вибору (протокол національного інституту клінічної майстерності Великобританії (NICE), 2004).


EMDR як метод психотерапії
Детальніше про посттравматичний стресовий розлад
Покази до застосування EMDR
Рекомендації до застосування EMDR у клінічних протоколах NICE
Список літератури з EMDR і психотравматерапії