Сидорик Юрій

Сидорик Юрій Романович​
-
психолог, психотерапевт

кандидат психологічних наук, доцент
м. Івано-Франківськ

Попередній запис на консультацію в м.Івано-Франківську за тел.: +38 097 909 66 44


Deutsch
English

Детальніше про


МАЙНДФУЛНЕС ТЕРАПІЮ


Майндфулнес-орієнтована когнітивна терапія (МО-КТ) базується на Майндфулнес-орієнтованій практиці зменшення стресу Джона Кабат-Зінна, що розроблена в Медичному центрі Масачусетського університету задля допомоги людям, котрі страждають від хронічного фізичного болю та хвороби. Вона включала прості медитаційні техніки для допомоги учасникам ставати більш свідомими свого досвіду в теперішній момент, налаштовуючись на тогочасні зміни у свідомості і тілі. Учасники вивчали практику майндфулнес медитації через курс з восьми щотижневих занять (атмосфера більш навчальна, ніж терапевтична), і через щоденну практику навичок медитації, слухаючи диск вдома.

МО-КТ включає базові знання про депресію і певну кількість вправ одержаних з когнітивної терапії, що показують зв’язок між мисленням і почуттями, і того як найкраще учасники можуть потурбуватись про себе, коли вони зауважують що їхній настрій змінюється, чи починають відчувати безнадію, зневіру чи перевантаження.

МО-КТ була розроблена Зінделом Сігалом (Торонто), Джоном Тісдалом (Кембрідж) і Марком Вільямсом (Оксфорд). Їх метою був пошук економічно-ефективного підходу щодо запобіганню рецидиву у людей з рекурентною (повторною, неодноразовою) депресією, враховуючи дослідження, котрі показують, що депресія з кожним наступним епізодом стає більш автономною і все менше залежить від зовнішніх тригерів (запускаючи її факторів).

Існують докази того, що переборовши депресію одного разу, відносно незначна зміна настрою може вплинути на потік негативних думок, включаючи оцінку себе (напр. "Я-безнадійний"), негативні переживання (напр., "Все занадто важко") і безнадії (напр., "Я нічого не можу зробити з цією ситуацією"). Негативні думки супроводжуються сильними емоціями на додаток до поганого настрою (напр., тривога, вина, злість, фрустрація), і фізичними симптомами і відчуттями в тілі – такими як слабкість, втома, напруга і біль. Ці думки і почуття можуть здаватись величезними, і не в останню чергу надмірними щодо тригеруючої ситуації. Пацієнти, які думали що подолали депресію, можуть відчути себе на її "старті" і боятись, що це неминуче розпочне інтенсивну та тривалу депресію. В спробах зрозуміти, що відбувається і у пошуках рішення починають запитувати себе і аналізувати, і можуть закінчити всередині безперервно циркулюючого румінативного кола, з такими дошкульними питаннями, як "Що пішло не так?", "Чому це стається знову?", "Коли це все закінчться?", "Як я з цим справлюсь?". За іронією долі, намагання думати як вийти з депресії, є далекими від відповіді і підтримують тільки продовження і заглиблення в розлад настрою.

На відміну від когнітивної терапії, майндфулнес підхід не робить спроби змінити зміст нашого негативного мислення. Радше, він заохочує пацієнтів змінити своє ставлення до їхніх думок, почуттів і відчуттів в тілі, так щоб вони мали можливість відкрити для себе, що це є тимчасовий досвід, з яким вони можуть "об'єднатись" – або ж ні. Це повторювальна практика зауваження, спостереження з цікавістю та співчуттям і децентрацією допомагає учасникам зрозуміти, що їхні думки, емоції і відчуття, є просто думками, емоціями і відчуттями, скільки з цих переживань – "правда", а скільки – "я". Вони вчаться більш чітко бачити моделі мислення, розпізнавати моменти, коли настрій починає знижуватися без включення в аналізування і румінацію – ніби стояти на вершині виру, і спостерігати за тим, як він крутиться, а не зникати ньому. Це допомагає розбити, розімкнути старі зв’язки між негативним настроєм і негативним мисленням, що його зазвичай тригерує. Пацієнти розвивають здатність дозволяти емоціям, думкам і відчуттям, що приносять дистрес, приходити і йти без відчуття того, що вони їх придушують, втікають від них, чи борються з ними. Вони навчаються бути у зв’язку з теперішнім моментом без впадання у "пережовування" думок про минуле і переживань про майбутнє.

Щодо інших проблем, ніж депресія


МО-КТ для рецидиву депресії може бути прототипом роботи і з іншими проблемними сферами, не тільки рекурентною депресією. Тобто, це потенційно трансдіагностичне втручання, тому що може призвести до високого розвитку конструкту теоретичного і практичного знання, отриманого з клінічних спостережень і досліджень в області когнітивно-поведінкової терапії (КПТ).

Поєднання майндфулнес практик і концептуальної основи КПТ дозволяє учасникам розглядати процеси виникнення та існування розладів, які є схожими для цілого ряду проблем. Засвоєні "старі звички мислення" можуть включати: безпосередні тлумачення свого досвіду (напр., негативні думки); когнітивні фільтри (генералізація, катастрофізація); загальні стійкі когнітивні моделі (напр., умовні дисфункційні припущення, схеми, переконання про себе, світ і майбутнє). Змінене ставлення до внутрішнього досвіду, яке здійснюється у МО-КТ, змінює підтримуючі фактори.

Крім того, знання конкретних когнітивних моделей розладу, дозволяє клініцистам робити обґрунтовані рішення про те, як сформувати наповнення заняття таким чином, щоб поцілити з точністю в фактори вразливості і підтримуючі фактори, які є специфічними для певних проблемних сфер, і змінювати формат занять з метою задоволення потреб конкретних груп клієнтів. Тобто КПТ пропонує теоретичне обґрунтування розширення підходу в інших проблемних сферах, що є цілком можливим. А саме, наразі у МО-КТ існують програми наступних напрямків майндфулнес-орієнтованих (МО) втручань:

•    МО-програма зменшення стресу;
•    МО-народження і виховання дитини;
•    МО-тренінг усвідомленого споживання їжі;
•    МО-попередження рецидиву зловживання алкоголем.Майндфулнес терапія як метод ...

Відхід від думок ...

(взято із: "Життя в суцільній катастрофі")

8-тижнева програма майндфулнес-терапії при депресії
Покази до застосування майндфулнес терапії
Науково підтверджена ефективність майндфулнес-терапії
Список літератури з майндфулнес-терапії


Джалал ад-дин Руми
"Дом для гостей"

Человеческое бытие- странноприимный дом. Каждое утро-новые посетители.

Радость, тоска,злость, мимолетные осознания приходять как незванные гости.

Приветствуй и привечай их всех!
даже если это толпа скорбей,
насильно вынесшая всю
обстановку из дома,
и все же окажи почести каждому гостю.
Может быть, он освобождает тебе место
для каких-то новых услад.

Мрачная мысль, стыд, злоба-
встречай их у двери со смехом
и приглашай зайти.

Будь признателен каждому приходящему,
ведь все они посланы свыше
быть твоими наставниками